W związku z nieustannie rosnącą liczbą fałszerstw i oszustw wprowadza się coraz więcej przepisów, regulujących autentyczność dokumentów czy ludzkiej tożsamości. Przykładowo, aby potwierdzić rzetelność informacji znajdujących się na kopii oryginalnego dokumentu, konieczny okazał się wkład osoby zaufania publicznego – notariusza. Dziś wiele osób zastanawia się, czy tłumaczenie uwierzytelnione i uwierzytelnione przez notariusza oznacza to samo?
Uwierzytelnienie notarialne
Samo słowo uwierzytelnienie oznacza potwierdzenie zgodności informacji o danym podmiocie, z tymi jakie on sam deklaruje. Aktualnie przybiera różne formy, w wypadku dokumentów papierowych są to na przykład pieczęcie czy podpisy, natomiast elektronicznych – podpis cyfrowy. W Art.2 § 3. dziennika ustaw Przepisów ogólnych Prawa o Notariacie można przeczytać, że:
“Czynności notarialnych dokonuje się w języku polskim. Na żądanie strony notariusz może dokonać dodatkowo tej czynności w języku obcym, wykorzystując własną znajomość języka obcego wykazaną w sposób określony dla tłumaczy przysięgłych lub korzystając z pomocy tłumacza przysięgłego.”
Notariusz nie jest wpisany na listę tłumaczy przysięgłych i nie może dokonywać czynności w języku obcym bez udziału tłumacza. Wprawdzie w Polsce notariusz może zdobyć potrzebne uprawienia poprzez uzyskanie pozytywnego wyniku z egzaminu państwowego na tłumacza przysięgłego.
Tłumaczenie uwierzytelnione (poświadczone)
Swoje zastosowanie ma w obrocie urzędowym i najczęściej obejmuje dokumenty, które należy okazać różnego rodzaju instytucjom, takie jak:
- akty prawne,
- akty małżeństwa,
- akty urodzenia,
- dyplomy, świadectwa i certyfikaty,
- dowody rejestracyjne,
- pisma sądowe.
Dokonywane jest wyłącznie przez uprawnionego do wykonywania zawodu tłumacza przysięgłego, który został wpisany na oficjalną listę Ministerstwa Sprawiedliwości. Wymaga również jego poświadczenia i posiada tę samą moc co uwierzytelnienie. Poświadczenie to oznacza, że przekład to wierne odwzorowanie dokumentu oryginalnego i może zostać przedstawione dowolnej instytucji państwowej.